logo logo
Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Misja Naszej Szkoły: "Są dwie rzeczy, które chcielibyśmy dać naszym uczniom: Korzenie i skrzydła..."

Kolory kontrastowe   Czcionka standardowa   Czcionka duża   Czcionka bardzo duża

Praktyka zagraniczna uczniów ZS Nr 1 w Miechowie realizowana w ramach projektu pt: „Europejska Mobilność szansą na wzrost kompetencji zawodowych" z programu POWER ze środków Unii Europejskiej dobiegła końca, zatem nadszedł czas podsumowań.

 

 

W ramach projektu 19 z nas wyjechało na trzytygodniowe praktyki zawodowe do Niemiec (10.09-30.09.2017r.). Uczestnikami byli uczniowie kształcący się w następujących kierunkach: technik ekonomista (7 osób), technik handlowiec (7 osób) oraz technik żywienia i usług gastronomicznych (5 osób). Przez połowę naszego pobytu pozostawaliśmy pod okiem Pani Ewy Bierońskiej i Romy Zaprzalskiej. W kolejnych dniach były przy nas Panie: Marzena Walczak wraz z Jadwigą Kucharską. Każdego dnia mogliśmy liczyć na ich wsparcie. Troszczyły się
o nas przynosząc nam leki czy odwiedzając nas w pokojach.

            Pierwszy dzień był dla nas niesamowitym przeżyciem. Była to zupełna nowość dla każdego z nas. Musieliśmy przystosować się do nowego otoczenia i zapoznać się z nowymi znajomymi. Miejscem noclegowym była niewielka miejscowość Schkeuditz.

            W drugim dniu mieliśmy okazję zwiedzić w towarzystwie przewodnika pobliskie miasto Lipsk. Kolejne dni poświęcone były na praktyki, które odbywały się w niemieckich firmach handlowo-produkcyjnych w Lipsku i okolicach. Zostaliśmy podzieleni na mniejsze grupy
i zgodnie z specyfiką zawodu rozpoczęliśmy staż. Niemieccy pracodawcy i współpracownicy okazali się bardzo mili i pomocni. Zgodnie z założeniami projektu przełamywaliśmy barierę językową, doskonaliliśmy nasze umiejętności zawodowe i odnajdywaliśmy się w nowym środowisku. Weekendy zostały poświęcone na podróże. W pierwszym tygodniu wyruszyliśmy na dwudniową wycieczkę do Berlina. Z pomocą przewodnika obejrzeliśmy najważniejsze zabytki i najciekawsze miejsca w stolicy Niemiec,a także poznaliśmy smaki lokalnej kuchni.

            Kolejny tydzień przebiegał już w zupełnym spokoju. Wiedzieliśmy już wtedy czego wymagają od nas nasi pracodawcy. Dzięki temu nasza współpraca przebiegała pomyślnie. Drugi weekend naszego pobytu na stażu spędziliśmy w Dreźnie, gdzie poznaliśmy historię i kulturę Drezna. Jest to bardzo urokliwe miejsce. Następnego dnia odwiedziliśmy zwierzaki w zoo
w Lipsku.

            W ośrodku Vitalis, gdzie spędzaliśmy popołudnia mogliśmy zawrzeć kilka nowych znajomości, co umiliło nam cały pobyt. Wieczorami natomiast bawiliśmy się w klubie, tańcząc czy grając w bilard.

            Poza czysto zawodowymi korzyściami, wyjazd był także świetną okazją do poznania kultury, historii, zabytków, atrakcji turystycznych odwiedzanych miast, takich jak Lipsk, Drezno i stolicy Niemiec – Berlina. Niezapomnianym przeżyciem w Niemczech było dla nas obejrzenie słynnego Muru Berlińskiego oraz Bramy Brandenburskiej. Z całego wyjazdu płyną dla nas wiele korzyści. Rozwinęliśmy swoje umiejętności zawodowe jak i językowe. Najcenniejszym doświadczeniem dla było zdobycie nowych umiejętności związanych z wykonywanym zawodem, poznanie nowych technologii i standardów pracy. Poprzez zmianę otoczenia musieliśmy przystosować się do nowych norm i akceptować je każdego dnia. Nasz bagaż doświadczeń powiększył się o pewność siebie i otwartość. Jesteśmy teraz chętni by zwiedzać świat i poznawać kultury innych państw, próbując żyć choć chwilkę w ich otoczeniu. Z nowo poznanymi kolegami i koleżankami utrzymujemy kontakt do dziś. A także wracamy do tamtych chwil z utęsknieniem.

            Podsumowując cały pobyt jesteśmy bardzo zadowoleni i chętnie pojechalibyśmy tam jeszcze raz. Praktyki w Niemczech dostarczyły wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń.