Misja Naszej: "Są dwie rzeczy, które chcielibyśmy dać naszym uczniom: Korzenie i skrzydła..."

sierpień 2015

Praktyka zagraniczna uczniów ZS Nr 1 w Miechowie realizowana w ramach projektu pt: „Europejska Mobilność szansą na wzrost kompetencji zawodowych" z programu POWER ze środków Unii Europejskiej dobiegła końca, zatem nadszedł czas podsumowań.

W ramach projektu 19 z nas wyjechało na trzytygodniowe praktyki zawodowe do Niemiec (10.09-30.09.2017r.). Uczestnikami byli uczniowie kształcący się w następujących kierunkach: technik ekonomista (7 osób), technik handlowiec (7 osób) oraz technik żywienia i usług gastronomicznych (5 osób). Przez połowę naszego pobytu pozostawaliśmy pod okiem Pani Ewy Bierońskiej i Romy Zaprzalskiej. W kolejnych dniach były przy nas Panie: Marzena Walczak wraz z Jadwigą Kucharską. Każdego dnia mogliśmy liczyć na ich wsparcie. Troszczyły się
o nas przynosząc nam leki czy odwiedzając nas w pokojach.

Pierwszy dzień był dla nas niesamowitym przeżyciem. Była to zupełna nowość dla każdego z nas. Musieliśmy przystosować się do nowego otoczenia i zapoznać się z nowymi znajomymi. Miejscem noclegowym była niewielka miejscowość Schkeuditz.

W drugim dniu mieliśmy okazję zwiedzić w towarzystwie przewodnika pobliskie miasto Lipsk. Kolejne dni poświęcone były na praktyki, które odbywały się w niemieckich firmach handlowo-produkcyjnych w Lipsku i okolicach. Zostaliśmy podzieleni na mniejsze grupy
i zgodnie z specyfiką zawodu rozpoczęliśmy staż. Niemieccy pracodawcy i współpracownicy okazali się bardzo mili i pomocni. Zgodnie z założeniami projektu przełamywaliśmy barierę językową, doskonaliliśmy nasze umiejętności zawodowe i odnajdywaliśmy się w nowym środowisku. Weekendy zostały poświęcone na podróże. W pierwszym tygodniu wyruszyliśmy na dwudniową wycieczkę do Berlina. Z pomocą przewodnika obejrzeliśmy najważniejsze zabytki i najciekawsze miejsca w stolicy Niemiec,a także poznaliśmy smaki lokalnej kuchni.

Kolejny tydzień przebiegał już w zupełnym spokoju. Wiedzieliśmy już wtedy czego wymagają od nas nasi pracodawcy. Dzięki temu nasza współpraca przebiegała pomyślnie. Drugi weekend naszego pobytu na stażu spędziliśmy w Dreźnie, gdzie poznaliśmy historię i kulturę Drezna. Jest to bardzo urokliwe miejsce. Następnego dnia odwiedziliśmy zwierzaki w zoo
w Lipsku.

W ośrodku Vitalis, gdzie spędzaliśmy popołudnia mogliśmy zawrzeć kilka nowych znajomości, co umiliło nam cały pobyt. Wieczorami natomiast bawiliśmy się w klubie, tańcząc czy grając w bilard.

Poza czysto zawodowymi korzyściami, wyjazd był także świetną okazją do poznania kultury, historii, zabytków, atrakcji turystycznych odwiedzanych miast, takich jak Lipsk, Drezno i stolicy Niemiec – Berlina. Niezapomnianym przeżyciem w Niemczech było dla nas obejrzenie słynnego Muru Berlińskiego oraz Bramy Brandenburskiej. Z całego wyjazdu płyną dla nas wiele korzyści. Rozwinęliśmy swoje umiejętności zawodowe jak i językowe. Najcenniejszym doświadczeniem dla było zdobycie nowych umiejętności związanych z wykonywanym zawodem, poznanie nowych technologii i standardów pracy. Poprzez zmianę otoczenia musieliśmy przystosować się do nowych norm i akceptować je każdego dnia. Nasz bagaż doświadczeń powiększył się o pewność siebie i otwartość. Jesteśmy teraz chętni by zwiedzać świat i poznawać kultury innych państw, próbując żyć choć chwilkę w ich otoczeniu. Z nowo poznanymi kolegami i koleżankami utrzymujemy kontakt do dziś. A także wracamy do tamtych chwil z utęsknieniem.

Podsumowując cały pobyt jesteśmy bardzo zadowoleni i chętnie pojechalibyśmy tam jeszcze raz. Praktyki w Niemczech dostarczyły wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń.